Fotokroužek

28. listopadu 2007 byl založen při Střední průmyslové škole polytechnické – COP Zlín fotokroužek z iniciativy učitele odborného výcviku Františka Látala a žáků oboru reprodukční grafik pro média Štěpána Holčáka, Sabiny Šilhanové a Martina Lysáka.

Fotokroužek sdružuje přátele, kteří mají zájem o fotografování, fotografii a fotografické dění kolem nás. Fotokroužek navštěvují žáci studující různé obory na naší škole – tiskaři, reprodukční grafici pro média, knihaři. Každým rokem doznává fotokroužek velkých změn, žáci 4. ročníků odcházejí, končí studium na naší škole, přicházejí do kroužku žáci 1. ročníků. V současné době máme ve fotokroužku 12 členů, scházíme se pravidelně každý týden s výjimkou vánočních a pololetních prázdnin. Členy fotokroužku jsou i bývalí žáci naší školy – Patrik Pšeja, Štěpán Holčák, Tomáš Fišer, Vladimír Novák a Daniel Kusák.

Jako v minulých letech probíráme fotografické základy, techniku analogovou i digitální, pravidla ve fotografii – kompozice, perspektiva, zlatý řez, hodnotíme kolekce fotografií ostatních fotoklubů v soutěžním okruhu MSMO / Moravskoslezský mapový okruh /, zúčastňujeme se fotografických soutěží nejen v ČR, ale také v zahraničí, vystavujeme naše kolekce nejen v hlavní budově naší školy, na Domově mládeže, na pracovišti polygrafických oborů na Růmech, ale také v jiných městech – Štítné nad Vláří, Slavičíně, Příboře, Velehradě, Uničově, Litovli, Vsetíně, Porubě, Rožnově pod Radhoštěm, Ostravě, Otrokovicích, Frýdku-Místku, Brumově-Bylnici, Zlíně. Počet výstav do roku 2020 je 125.

Při prohlídce fotografií našich autorů zjistíte, že kolekce je rozmanitá, není tematicky ujednocená. Je to tím, že každý autor fotografuje to, co je mu žánrově nejbližší, k čemu má osobní vztah, co má rád. Najdete fotografie krajin, portréty, reportážní fotografie i zátiší.

Dá se říci, že máme úspěšné členy fotokroužku, účast na soutěžích nejen v ČR – Junior foto v Praze, TSTTT v Uherském Hradišti, Národní soutěž amatérské fotografie ve Svitavách, Premiéra v Hradci Králové, Máme rádi přírodu v Brně, Co jsme viděli na svých cestách a ostatní neviděli ve Zlíně, Chemie objektivem ve Starém Městě, Photobase v Praze, ale také na zahraničních fotosalonech – na Slovensku, San Marinu, Lucembursku, USA, Slovinsku, Indii, Brazílii, Srbsku, Černé Hoře, Francii, Makedonii, Chorvatsku, Maďarsku, Turecku.

 V minulých letech jsme zaznamenali jev, který se dal očekávat, úbytek digitálních fotoaparátů u žáků nebo v rodinách, naopak přibylo výrazné navýšení fotografování pomocí mobilních telefonů. Také kvalita mobilních telefonů se neustále zvyšuje, proto jsme se rozhodli vyhlásit již 4. ročník  soutěže Mobilfoto 2019. Tato akce se setkala s velkým zájmem žáků, sešlo se na 280 fotografií, provedl se výběr 70 fotografií na dvě výstavy – v hlavní budově naší školy a na pracovišti polygrafických oborů na Růmech. V dalším školním roce budeme v tomto trendu pokračovat.

Náš fotokroužek je sice mladý, ale poctivá, tvůrčí práce nás přivedla k dobrým výsledkům a oceněním. Věřím, že s mladým kolektivem se nám bude dobře spolupracovat, že dosáhneme dobrých výsledků a že získáme podporu nejen učitelů odborného výcviku na Růmech, ale i u vedení naší školy, tak jako tomu bylo v minulých letech.

 

Ve Zlíně 12. října 2020                                                            František Látal