Naši žáci hosty Evropského parlamentu v Bruselu

Belgie

Naše třída 2AZ vyhrála soutěž „Jak by vypadala ČR po odchodu z EU?“, kterou vyhlásil pro žáky středních odborných škol europoslanec Pavel Telička.

Odměnou nám byl krásný výlet do Belgie ve dnech 30. 4. – 4. 5. 2018.

První den: Frankfurt nad Mohanem a Lovaň v Belgii

V neděli 29. 5. 2018 jsme ve 22 hodin odjížděli ze Zlína. Protože s námi jela ještě jedna střední škola, zastavili jsme se pro ně kolem třetí hodiny ranní v Chebu. Poté už jsme jeli směrem Frankfurt. Tam jsme přijeli asi kolem osmé hodiny. Vystoupili jsme a následovala prohlídka města. Bylo tam podstatně chladněji než v Česku a někteří z nás na to nebyli úplně připraveni. Prohlédli jsme si velkou část města­: od hlavního náměstí, mrakodrapů až po Evropskou centrální banku. Na konci jsme měli rozchod v obchodním centru a poté jsme odjížděli do Belgie. Náš hotel byl
v největším univerzitním městě země, Lovani, kam jsme dorazili kolem šesté hodiny
a ubytovali se. Počasí nám ten den úplně nepřálo, byla zima a pršelo, ale i tak jsme si šli večer město prohlédnout. Za deště to nebylo ono, ale prohlédli jsme si studentské koleje
a centrum města. Několik z nás se stihlo dokonce i ztratit… Nicméně hotel byl pohodlný a vše bylo v pořádku.

Druhý den: Antverpy, Bruggy, Gent

Druhý den jsme měli prohlídku tří krásných měst. V Antverpách jsme mohli vidět jedno z největších vlakových nádraží a obchody přeplněné diamanty. Poté jsme přejeli do Brugg. Bruggy se nacházejí na severozápadě Belgie, přibližně 90 km od Bruselu. Jsou správním
a historickým centrem provincie Západní Flandry. Zde jsme se podívali na známé Bruggské kanály, Věž Belfried na náměstí Grote Markt a vnitřní náměstí zdejší bekináže. Na konec nás čekala prohlídka města Gentu, které leží na soutoku Šeldy a Leie přibližně 55 km západně od hlavního města Bruselu a je správním centrem vlámské provincie Východní Flandry. Dnes je Gent univerzitním a přístavním městem. Pro turisty je atraktivní díky vodním kanálům, muzeím a zejména díky velkému množství zachovalých středověkých staveb v centru města. Přesto jej v oblasti turistického ruchu zastiňují nedaleké Bruggy. Je to způsobeno tím, že
v 18. a 19. století gentské památky trpěly průmyslovou činností a došlo ke znečištění ovzduší. Od té doby se však situace zlepšila zejména díky rekonstrukci historických budov.

Třetí den: Brusel

Ve středu jsme poznali krásy hlavního města, Bruselu. Dostali jsme rozchod na 6 hodin, a věřte nebo ne, ale za tuto dobu jsme viděli víc než dost. Někteří ale tento čas využili jinak, jeli se podívat na Atomium a Minievropu. Atomium je model základní buňky krystalové mřížky železa zvětšený 165 miliardkrát, je vysoké 102 metrů a váží 2400 tun. Minievropa je jednou
z největších turistických památek v Bruselu. Roku 1987 byla část parku pod Atomiem zabydlená první stovkou modelů, převážně v měřítku 1:25.

Čtvrtý den: Lovaň, Brusel

Čtvrtek byl náš poslední den v Belgii. Pan Hambálek, náš průvodce, nám dal volno do oběda
a každý toho využil po svém. Poté jsme se vydali do Bruselu, kde jsme měli prohlídku Evropského parlamentu. Tam jsme měli mít besedu s panem Teličkou, díky kterému jsme se mohli do Belgie podívat. Ten má ale svůj program velmi nabitý, a tak se k nám nemohl dostavit. Následovala ještě návštěva vzdělávacího střediska Parlamentárium.

Poslední den v Bruselu jsme si užili a navečer jsme s radostí vyjeli domů.

Děkujeme paní učitelce Popelové a panu řediteli za skvělý doprovod a doufáme, že jste si výlet užili stejně jako my.

Kolektiv třídy 2AZ